Teheccüd Namazının Vakti Ne Zaman Biter

Bu Konuyla alakalı olarak bizlere birçok soru sorduğunuzu görüyoruz genelde insanlar akşam teheccüd namazı için gece kalkmaya niyet ediyorlar ve kalktıklarında ise vaktin geçip geçmediğini merak ediyorlar dilerseniz bu soruya açıkça bir yanıt arayalım.

Değerli dostlarımız teheccüd namazının yani gece namazının bilinen bir çok sevabı olduğundan şüphesiz hepimiz eminiz. Bunun için Peygamber efendimiz(S.A.S) bizleri bu namaza özendirdiği gecenin ikinci yarısında kılınmasının daha eftal olduğunu bildirmiştir.

Kur'an-ı Kerîm'in Müzzemil suresinin baş tarafında: "Ey o örtünen, kalk gece, ancak birazında: Yarısı, yahut eksilt ondan biraz. Ya da artır ve Kur'an oku, tertip ile yavaş yavaş, güzel güzel. Çünkü, biz senin üzerine ağır bir söz atacağız. Çünkü gece neşesi hem daha dokunaklı, hem deyişçe daha sağlamdır" buyurmuştur. Bir takım âlimlerin görüşüne göre gece namazı beş vakit amazdan önce emredilmiş ve bunun gereğinin yapılması gerektiğini vurgulamışlardır. Resurullah’ la birlikte ashabının da bu namazı kılmak için gece kalktıklarını biliyoruz.

Teheccüd namazında vakit yatsı namazının farzının kılınmasından sonra başlar ve de imsak vakti gelinceye kadar devam eder. Peygamber efendimize fark olarak kılınmış olan bu namaz biz kulları için ise nafile bir namazdır. Ancak gece sizin uyuyup uyandıktan sonra bu namazı eda etmeniz yani herkesin başaramayacağı bir şeyi yerine getirebiliyor olmanız size ayrıca bir mükâfat kazandıracaktır.

Bir hadîs-i şerifte, Efendimiz'in, mübârek ayakları şişinceye kadar geceleyin ibadet ettiği; Hz. Âişe'nin kendisine, "Ya Resulallah, geçmişteki ve gelecekteki günâhların affolunduğu halde, neden böyle yapıyorsun?" demesi üzerine "Rabbime şükreden bir kul olmayayım mı?" buyurduğu ifade olunmaktadır.

Hoca
Makaleler