Teheccüd Namazı Uyumadan Kılınır mı?

Teheccüd namazı adından da anlayacağınız gibi gece namazı demektir. Bu yüzden de uyuyup uyanmak şarttır. Yatsı namazından sonra kılınır evet uyumadan da kılabilirsiniz ancak yatıp kalmak en faziletli olanıdır. Peygamber efendimiz (S.A.S) bu şekilde gece namazını kılmıştır. Ancak onun da yatsı ile gece namazını birleştirerek kıldığı zamanlar olmuştur.

Ancak bir hadise göre şu şekilde yapmıştır. Peygamber efendimiz yatsı namazını kıldıktan sonra arkasından sabah namazına kadar 12 rekât gece namazı kılmıştır. Her iki rekatta bir selam vermiştir ve ardından da vitir namazını kılmıştır. Âişe (ra)

İşte teheccüd namazı bu kadar önemli iken gece uykumuzdan en fazla 30 dakika edeceğimiz bu fedakârlığın aslında bir fedakarlık olmadığı bizim içinde nimetlerin en büyüğünden olduğunu anlayabiliriz.

Ey Müslüman kardeşim;
Sen ki bu gece namazının hükmünü bilmiş olsaydın bırak gece yatmayı uyumadan sabaha kadar namaz kılmayı seçerdin. Göreceksin ki bu gece kılmış olduğu teheccüd namazı senin en büyük kurtuluşun olacak.

Son olarak sorunun cevabını toparlayacak olursak elbette ki uyumadan da kılabilirsiniz ancak bu genelde uyuyup kalkamayacağızdan emin olduğunuz da yapmanız gerektiren bir durumdur gece namazının faziletine tam olarak erişmek istiyorsanız o zaman yapılması gereken uyuyup uyandıktan sonra kılmaktır.

Hoca
Makaleler