Teheccüd Namazı Saat Kaça Kadar Kılınır?

Teheccüd namazı bilindiği üzere gece namazı demektir bu yüzden de gecenin üçte ikisi geçtikten sonra kılınması uygun görülmüştür. Buradaki sınır sabah namazının girişine kadardır ve nafile bir namazdır. Teheccüd namazının efrali gece uyuyup uyandıktan sonra kılınmasıdır. Gündüz kıldığımız nafile namazlardan daha fazla faziletlidir. Bunun nedeni insanın gece uykusuna ara vererek nefsini yenmesidir. Çünkü nefis insanın en büyük mücadelecisidir. Bizler nefsimize ne kadar hakim olmayı başarabilirsek dünya nimetlerinden de bir o kadar uzak kalabiliriz Bir hadisi şerif’ te şu şekilde belirtilmiştir (İbadetin efdali zahmetli olanıdır) buyruldu. (M. Felah, İbni Esir- Nihaye)

Özellikle gecenin seherinde kılmış olduğunuz iki rekat namaz aynı zamanda sizin için daha kıymetlidir. Yüce Allah bu meşakkatli duruma önem vermemiş olsaydı elbette ki kullarından bunu istemezdi. Hatta size meşakkat vermiş olduğunu bilmeseydim size farz kılardım demiştir.

Teheccüd namazı farzlardan sonra gelen en faziletli namazdır. Bir müminin en şerefli hali gece namaz kılmasıdır. Teheccüd namazı aynı zamanda günahları affettiren ve Salihlerin kılmış olduğu bir namazdır.

Eğer ki gece kalkacağınızdan emin iseniz o zaman vitir namazını kılmamalısınız. Çünkü vitir namazı en son namaz demektir. Yatsıdan sonra bir de gece namazı olduğunu bilirseniz o halde teheccüd namazı sonrasında vitir namazınızı kılabilirsiniz. gece namazı için kalkmaya niyet eden bir kişi gece uyanamazsa dahi gece namaz kılmış kadar sevaba kavuşur.

Hoca
Makaleler