Teheccud Namazı Nasıl Kılınır?

Teheccüd namazı nasıl kılınırdan ziyade aslında teheccüd namazının gece kılındığında sevap olduğunu bilmek gerekir çünkü teheccüd namazını gündüz kılamazsınız. Makbul olanı gece yatıp uyandıktan sonra kılmaktır. Allah için gece uyanıp namaz kıldığınızda yüce rabbimiz hiçbir şekilde bunu görmezden gelmez ve sizi mutlaka mükafatlandıracaktır. Bizler Müslümanlar olarak mükafatı her zaman bu tarafta aradık ancak o mükafatların en büyüğü bizi öldüğümüzde karşılayacak olandır. Bu nedenle gece kalkıpta kıldığınız teheccüd namazı sizi bu mükafata yaklaştıracak olan bir basamaktır.

Esved ile Alkame: “Teheccüd uykudan sonradır” demişlerdir. Hatta hiç uyumaksızın bütün geceyi ibadetle geçirmeyi adet edinmek mekruh sayılmıştır. (Tecrid-i Sarih Tercümesi) Buhârî’nin Amr b. el-As’dan (ra) rivayetine göre bir kere Resulullah (asm) Abdullah b. Amr’e “Ey Abdullah! Senin her gün oruç tuttuğun ve her gece baştan başa namaz kıldığın haberi bana ulaşmadı mı sanırsın ” buyurmuşlardır. Abdullah da, “Evet öyledir, ya Resulullah! Bütün gece namaz kılarım” demiştir. Resûl-i Ekrem, “Sakın öyle yapma. Kâh oruç tut, kâh iftar et, gecenin bir kısmında namaz kıl, bir kısmında uyu” buyurmuştur.

Teheccüd’ün en faziletlisi ise yatsıdan sonra kılınan vitir namazını geciktirip gece teheddüc namazını kıldıktan sonra 3 rekatlık vitir namazının kılınmasıdır. Çünkü vitir namazı gecenin son namazı olarak kılınmıştır. Eğer ki gece kalkamaz durumdaysanız ya da kendinize güvenmiyorsanız o zaman vitir namazını kılıp o şekilde yatmanız gerekir.

Teheccüd Namazına Nasıl Niyet Edilir?
“Niyet ettim Allah rızası için teheccüt namazını kılmaya” diye niyet edilir. Teheccüd namazı nafile namazlar arasındadır.

Teheccüd Namazı Kaç Rekattır?
Teheccüd namazı en az 2 en çok ise 12 rekat şeklinde kılınır. Ancak genelde ortası olan 8 rekatta son verilir. Her iki rekatta bir selam vermek ise en faziletli olanıdır.

Teheccüd Namazı İle İlgili bir Hadis
“Gecenin bir kısmında da sadece sana mahsus bir nafile olmak üzere uykudan kalk, Kur’ân ile teheccüd namazı kıl, Yakındır ki Rabbin seni bir makam-ı mahmuda eriştire.” (el-İsrâ/17, 79) Gece kalkıp namaz kıldığınız da hangi namazı kılarsanız kılın teheccüd namazı kılmış olursunuz çünkü yatsı namazından sonra kılınan her namaz vitir hariç gece namazı olarak sayılmıştır. Gece namaz kıldığınız da hem kazanız ödenmiş hem de teheccüd namazının sevabına kavuşmuş olursunuz.

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?
Eğer ki teheccüd namazı kılarken iki rekatta bir selam verecekseniz o zaman sabah namazı gibi kılmanız gerekir. Ancak dört rekatta bir selam da verebilirsiniz.
Tehecüd ve Gece Namazının 2 Rekat Şeklinde Kılınışı

1.REKAT KILINIŞI
Ayakta olarak kıbleye dönüp niyet ederiz “Niyet ettim Allah rızası için nafile olan teheccud namazını kılmaya“ denir ve “Allahü ekber” diyerek tekbir alınır. Tekbîrden sonra eller bağlanır. Kıyamda yani ayakta iken secde edilecek yere bakılır. Erkekler sağ elin avucu, sol elin üzerinde ve sağ elin baş ve küçük parmağı sol elin bileğini kavramış olarak ellerini göbek altında bağlarlar. Kadınlar Sağ el sol elin üzerinde olacak şekilde ellerini göğüs üstüne koyarlar. Ayakta Sübhâneke okunur,Euzu Besmele çekilir,-Fâtiha sûresi,-Zamm-ı sûre okunur Rükûya Gidilir! “Sübhâne rabbiyel-azîm” denilir. Doğrulurken “Semi’allahü limen hamideh” diyerek rükü’dan kalkılır ve tam doğrulunca da ayakta “Rabbenâ lekel-hamd” denilir. Sonra, “Allahü ekber” diyerek secdeye varılır.Burada üç kere “Sübhâne rabbiyel-a’lâ” denilir. “Allahü ekber” diyerek başını secdeden kaldırıp “Sübhânallah ” diyecek kadar kısa bir an oturulur. Tekrar, “Allahü ekber” diyerek secdeye varılır.Burada üç kere “Sübhâne rabbiyel-a’lâ” denilir.

2. REKAT KILINIŞI
“Allahü ekber” deyip ayağa kalktıktan sonra ikinci rekat başlamış olur.Fâtiha sûresi okunur. -Zamm-ı sûre okunur. Sonra “Allahü ekber” diyerek rükûa gideriz. Rükûyda üç defa “Sübhâne rabbiyel-azîm” denilir. doğrulurken “Semi’allahü limen hamideh” diyerek rükü’dan kalkılır ve tam doğrulunca da ayakta “Rabbenâ lekel-hamd” denilir.“Allahü ekber” diyerek secdeye varılır. Burada üç kere “Sübhâne rabbiyel-a’lâ” denilir. “Allahü ekber” diyerek başını secdeden kaldırıp diz üstü oturulur. Tekrar, “Allahü ekber” diyerek secdeye varılır. Burada üç kere “Sübhâne rabbiyel-a’lâ” denilir. “Allahü ekber” diyerek başını secdeden kaldırıp diz üstü oturulur. Sırasıyla; Ettehiyyâtü okunur, Allâhümme Salli okunur, Allâhümme Barik okunur, Rabbenâ duaları ‘Rabbenâ âtina’ ve ‘Rabbenâğfirlî’ okunur. Ve selam Verilir… Diğer rekatları da aynen bu şekilde devam edebilirsiniz.

Hoca
Makaleler