Teheccüd Namazı Hakkında Ayetler

Teheccüd namazı bilindiği üzere gece kalkıp kılmamız gereken bir namaz bu yüzden de Allah’ u teale gece herkes uykudayken kalkıp bu namazı kaçırmayacak olanlara büyük fırsatlar vaat ediyor. Eğer ki sizde gece teheccüd namazına kalkıp kılarsanız bu nimetlerden istifa etmemeniz gibi bir durum söz konusu olamaz. Allah’ a ibadet etmek ve zamanı Allah yolunda harcamak kesinlikle her şeyin üzerinde bir değerdir bu yüzden dilerseniz bu değerli namazın fazileti hakkında hükmolunmuş ayetlerden birkaç tanesine değinelim. Eminiz ki sizlerde bu ayetlere göz attığınız da aslında ne demek istediğimizi net bir şekilde anlayacaksınız.

  • Ey Muhammed! Şüphesiz Rabbin, senin ve beraberinde bulunanlardan bir topluluğun gecenin üçte ikisinden biraz az, yarısı ve üçte biri kadar vakit içinde kalktığını bilir. (Müzemmil 20)
  • Şüphesiz gece kalkışı daha te’sirli ve o zaman okumak daha elverişlidir. Çünkü gündüz seni uzun uzun alıkoyacak işler vardır. (Müzemmil 6)
  • Vücutlarını yataklardan uzak tutup korkarak ve umarak Rablerine yalvaranlar ve verdiğimiz rızıklardan sarfedenler ayetlerimize inanırlar. (Secde 16)
  • Geceleyin secde ederek ve ayakta durarak boyun büken, ahiretten çekinen, Rabbin rahmetini dileyen kimse inkâr eden kimse gibi midir? (Zümer 9)
  • Onlar gecelerini Rableri için kıyama durarak ve secdeye vararak geçirirler. Onlar "Rabbimiz! Bizden cehennem azabını uzaklaştır; doğrusu onun azabı sürekli acıdır" (Furkan 64)
  • Ey Muhammed! Geceleyin uyanıp, yalnız sana mahsus olmak üzere fazladan namaz kıl. Belki de Rabbin seni övülecek bir makama yükseltir. (isra 79)

Değerli Müslüman kardeşlerim bu yukarıda belirtmiş olduğumuz ayetler çerçevesinde bugünden itibaren sizinde teheccüd namazı için gece uykularınızı bölüp kalkacağınızı çok iyi biliyoruz bizler ki zamanımızı İslam yolunda geçirmek için dünyaya gönderilmiş olan varlıklarız. Bu yüzden varlığımızı borçlu olduğumuz yüce mevlamızın bizlerden istediği bu namazı kaçırmadan ömrün kalan kısmını iyi değerlendirmek.

Hoca
Makaleler