Teheccud Namazı Fazileti

Teheccüd namazı gece kalktığınız zaman kılınan bir nafile namazdır. Teheccüd namazının kılmanın faziletleri de saymakla bitmez. Teheccüd namazının gecenin üçte birinde kılınması makbuldür. Peygamber efentimiz bu namazın vaktini biz sevdiği ümmetlerine her fırsatta bildirmiş ve de kılmamız yönünde tavsiyelerde bulunmuştur. Ey Müslümanlar gecenin bu yalnızca size mahsus olan namazını kılın rabbim sizlere mutlaka makamı mahmudi bahşedecektir.

Bir hadiste şöyle buyruluyor:
"Kulum farz ibadetleri yapmakla benim azabımdan kurtulur, nafile ibadetleri yapmakla ise ,bana yaklaşır."
Kulun rabbine en yakın olduğu zamanlar nafile namazlarıdır. O zaman kul rabbine o kadar yakın olur ki yüce Allah’ ta onların gözü kulağı ve kalbi olur.

Nafile namazlar içerisinde en makbulü teheccüd namazıdır. Bu namaz esnasında yapılan dualar ve de tövbeler mutlaka kabul olur. Unutmamalısınız ki ramazan-ı şerif yılda bir kez gelir bazımız yetişiriz bazımız yetişmeyiz, Cuma günleri haftada bir gelir bazımız yetişiriz bazımız yetişemeyiz ancak teheccüd vakitleri her gecedir. Bu yüzden rabbim ömür verdiği sürece dualarınızın kabulü için teheccüd namazınızı eksik etmeyin bu en makul ve de müstecap vakittir.

Eğer ki siz yatağınızdan gece kalkıp Allah korkusu ve de ümidi içerisinde namazınızı eda ederseniz rabbimin size verdiği rızıklardan elbette faydalanırsınız. Yüce Allah’ ın verdiği mükafatlar hiçbir zaman eksilmez.

Peygamber (s.a.v.)Efendimiz buyurdular;
"Bir kimse gece uykusundan kalkıp güzelce namaz kılsa Hz.Allah o kimseye dokuz şey verir.Beşi dünyada dördü Ahirettedir. Hz. Ömer (r.a.)

Dünyada Verilenler:

  • Allahü Teala onu Afet ve belalardan muhafaza eder.
  • Yüzünde taat eserini gösterir.
  • Salih kullar onu sever
  • Kötü söz söylemez hikmetle konuşur
  • Cenabı hak ona Hikmetli olan şeyleri sevdirir.

Ahirette verilen niğmetler:

  • Kabrinden kalktığında yüzü beyaz olarak kalkar.
  • Hesabı kolay olur.
  • Sıratı Şimşek gibi geçer
  • Kıyamet gününde kitabı sağ tarafından verilir.

Değerli Müslüman kardeşlerim tüm Allah dostlarının da buyurduğu gibi dünya da cennet nimetlerinden nasıl keyif ve zevk alıyorsanız teheccüd namazından da öyle keyf almalısınız çünkü yüce mevlam bu namazı yalnızca size bahşetti ve bu güzel bağıştan sizden başka hiç kimse tad alamaz.

Hoca
Makaleler