Teheccüd Namazı Cemaat İle Kılınır mı?

Teheccüd namazı gece kılınan bir namaz demektir nafile namazlar içerisinde olduğundan dolayı da gece kılınması doğru olarak gösterilmiştir. Peygamber efendimiz (S.A.S) in yatsı namazından sonra sabaha kadar 12 rekatlı teheccüd namazı kıldığını biliyoruz. Teheccüd namazında esas olan en az 2 en çokta 12 rekât namaz kılmaktır ve teheccüd namazının faziletleri büyüktür. Bu yüzden de elimizden geldiği kadar bu nafile namazımızı eksik etmemiz gerekir.

Cemaat arasında her zaman bir soru dolaştığını da biliyoruz acaba teheccüd namazı cemaat ile kılınır mı? bu sorunun cevabı aslında çok açıkça belirtilmiştir. Nafile namazları Allah’ a şükrettiğimiz ve zikrettiğimiz ona yalvarışlarda bulunduğumuz namazlardır dolayısıyla bu namazların gizlilik içerisinde yapılması gerekir. Eğer ki Allah bizim bu namazı gündüz vakitlerinde kılmamızı emretmiş olsaydı o zaman namazı camide cemaatle kılabilirdik lakin gece kılınması emrolduğu için yalnız başımıza ve de gizlilik içerisinde kılmamızda fayda vardır.

Takvaya uymak doğru olacaktır bu yüzden eğer ki gece namazı kılacaksanız o zaman bunu tek başınıza kılmanız doğru olacaktır.

Kur'an-ı Kerim'de Peygamber Efendimize (asv) hitaben: "Gecenin bir kısmında sadece sana mahsus, fazla (bir ibadet) olmak üzere namaz kıl. Muhakkak Rabbin seni övülmüş bir makama erdirecektir." (İsra, 17/79) buyrulmuştur. Ayet-i kerimenin tefsirinde teheccüd namazının Hz. Peygamber (asv) için farz veya fazilet olduğu, ümmeti için nafile olduğu belirtilmiştir.

Peygamber efendimizle ilgili bir hadiste aynen şu şekilde belirtilmiştir.

İbn Abbâs ra şöyle demiştir: Bir gece teyzem Meymûne'nin yanında kaldım. Gecenin bir kısmı olunca Peygamber sav kalktı ve asılı duran küçük bir tulumdan hafif bir abdest aldı. Kalkıp na­maza durdu. Ben de onun aldığı gibi abdest aldıktan sonra gelip sol tarafında namaza durdum. Peygamber benim yerimi değiştirdi; beni sağ tarafına geçirdi. Sonra Allah'ın dilediği kadar namaz kıldı. Ondan sonra uzanıp uyudu; hatta horladı... (Buhari)

Hoca
Makaleler