Peygamberimiz Teheccud Namazını Nasıl Kılardı

İster farz olsun isterse nafile gece vaktinde kılınan namazların tamamına gece namazı denilmiştir. Bu terim fıkıh âleminde bu şekilde geçer. Burada aslında ismi geçen gece namazlarının da vitir ve teheccüd namazı olduğunu görebiliyoruz. Peygamber efendimiz gece namazına büyük önem verirdi her gece 10 rekat gece namazı kıldığını biliyoruz. Gece namazı noktasıyla ilgili olarak bir çok rivayeti görebiliyoruz. Bunları şöyle bir gözümüzün önüne getirecek olursak örneğin teheccüd namazını ele alalım onun hakkındaki ihtilafların sadece namazın kılma şekli ile ilgili olduğu ancak ümmeti üzerine de vacip olmadığına dairdir. Yani başka bir şekilde belirtecek olursak teheccüd namazının hükmü ile ilgili bir ihtilaf yoktur. vitir namazına baktığınız da ise hem kılınışında hem de hükmü üzerinde ihtilaf olduğunu anlayabiliriz.

Teheccüt namazını peygamber efendimiz farklı zamanlarda ve de farklı şekillerde eda etmiştir bu yüzden rekat sayısı birbirinden farklılık göstermiştir. Aslında bunun nedeni ise peygamber efendimizin o anki içinde bulunduğu şartlardan kaynaklanmaktadır. Ancak buradaki önemli nokta hiçbir şekilde aksatmadan gece namazını kıldığıdır.

Bu konuyla ilgili Hz Aişe’den geldiği bilinen pek çok hadisler arasında da farklılık görülmektedir. Bu hadislere baktığınız da aslında uzlaşmazlık derecesinde büyük olduğunu düşünenlerde vardır. şunu net bir şekilde belirtecek olursak peygamber efendimiz nasıl bir ruh hali ya da tabii durumu olursa namazını ona göre kılardı. Bu bazen 7 bazen 9 bazen de sabah namazıyla birleştirilip 13 rekat namaz kılmıştır.

Hoca
Makaleler