Namaz Borcu Olan Teheccüd Namazı Kılabilir mi?

Değerli takipçilerimiz bu konuda aslında her mezhebin kendine göre haklı ancak farklı olan görüşleri vardır. Örneğin şafi mezhebini ele alacak olursak bahsedildiği farz namazlarından kazası olan kişilerin nafile ve de sünnet namazları kılması doğru olarak karşılanmaz. Burada mana şudur. Dünya fanidir ve dolayısıyla ölüm her an her yerden gelebilir bu nedenle de nafile namazlardan önce kaza namazlarının kılınması gerekir.

Ancak bu durum Hanefi mezhebine göre biraz daha değişiktir. Buradaki düşüncede ise insan öldüğü zaman ahrette farz namazlarından sonra nafile namazlarının sorulacağı görüşüdür. Bu yüzden sünnet namazları oldukça önemlidir. Zaten teheccüd namazının da kılınmasının nedeni budur. Sünnet kılınmadan kaza namazlarının kılınması gerekir fakat bu demek değildir ki sünnet namazları önemsizdir. Kesinlikle hayır buradaki amaç kaza namazlarının sünnet namazlardan daha önemli olduğudur. Özetle belirtecek olursak sünnet namazlarının mutlaka kılınması doğru olacaktır.

Başlığımızın yanıtına gelecek olursak sünnet namazları ve teheccüd namazı kılınması oldukça sevaptır. Yarın ahrette size sorulacak olan ilk soru namazlardan olacaktır. Namaz bizim dinimiz noktasında önemli ibadetlerden biridir bu nedenle kazalara da önem vermek gerekir.

Âl-i İmran suresinin 17. âyetinde, sabredenler, sadıklar [söz, iş ve niyetlerinde doğru olanlar], namaz kılanlar, zekât verenler ve seherde istigfar edenler övülmektedir. Beş vakit namazı, tadil-i erkan ile ve cemaat ile eda etmeli! Teheccüd namazı kılmalı, seher vakitlerini istigfarsız geçirmemeli, gaflete dalmamalı, ölümü ve âhireti düşünmeli, haramları bırakıp, âhirete yönelmeli. (Mek. Masumiyye)

Hoca
Makaleler